DomůSeidel.czKomentářeZpracování fotografiíDe
Oblíbené |  Přihlášení0 položek | 0 Kč | Košík
 X 

Nápověda k vyhledávání fotografií ve Fotobance J. Seidela:

Do textového pole zapište slovo, několik slov, část věty, část slova.

Vyhledávání nerozlišuje malá a velká písmena.

Klikněte na tlačítko Vyhledat. Vyhledávač obsah textového pole vyhodnotí, prohledá oblast, nastavenou v rozbalovacím seznamu a zobrazí výsledky.

Při formulaci dotazů Vám pomáhá našeptávač. Funguje to tak, že během zadávání hledaného výrazu do vyhledávacího políčka Našeptávač hádá, co chcete napsat, a nabídne vám seznam příslušných slov nebo slovních spojení. Pokud navrhovaná slova nepotřebujete, jednoduše je ignorujte a pokračujte v psaní svého dotazu. Vyhledává tak efektivněji a pohodlněji, snižuje množství překlepů v dotazech a efektivně Vás navádí k žádanému výsledku hledání. Když například napíšete slovo "krumlov" do vyhledávacího políčka, našeptávač Vám nabídne seznam dalších slov a podobných slovních spojení, které databanka obsahuje jako například, "krumlovské náměstí", "krumlovská scéna".

Vyhýbejte se krátkým slovům. Příliš krátká slova jsou při hledání ignorována, vaše hledané výrazy by měly být nejméně třípísmenné.

Na kartě Detail při zobrazení hledané fotografie naleznete v nekonečném filmovém páse také snímky, které byly uloženy ve stejné krabičce a můžete tedy procházet další snímky stejným časem jako je pořídil sám fotograf. Symbol ">>" nebo "<<" Vám umožní pohybovat se krabičkou vpřed nebo vzad. Symbol ">>>>" nebo "<<<<" Vás přesune do následující nebo předchozí krabičky s fotografiemi.

Pro vytvoření vlastní malé fotobanky můžete použít funkci Oblíbené, kam si můžete ukládat Vaše vybrané fotografie, pokud v kterékoliv části fotobanky stisknete tlačítko Do oblíbených u fotografie, kterou si chcete uložit.

Komentář k fotografii je možné vložit na kartě Detail k jakékoliv fotografii. Takto vložený formulář pomůže všem uživatelům oživit neznámá místa, osoby či události. Za takto vložené komentáře jsme nesmírně rádi. Pokud by jste k Vašemu komentáři chtěli odpověď od kurátora této fotobanky, vepište svůj email do textového pole s textem Váš email pro odpověď a zmáčkněte tlačítko Odeslat komentář.

nápověda k vyhledávání


prev group
next foto

Komentáře


26. 08. 2018palkovic@gymck.cz: SYNOVÉ IGNAZE SPIRA (1817-1894) - sedící zleva: Dr. Emanuel SPIRO (1855-1928) = Ida Bruckner // Ludwig SPIRO (1854-1926) = Antonie Fischl // Richard SPIRO? (1869-1938) = Louise Andorf ; stojící zleva: Dr. Julius SPIRO (1864-1937) = Marianne Weinberger // Dr. Rudolf SPIRO? (1863-1925) ; fotografováno na terase rodinné vily na Plešivci v Českém Krumlově /// Ignaz SPIRO (1817-1894). Ignaz Spiro se narodil 21. 7. 1817 v nemajetné židovské rodině v Kalenicích na Strakonicku. Hned v prvním roce života ztratil svého otce Josefa a o jeho výchovu a vzdělání se postarali příbuzní z Kolodějí nad Lužnicí. Zde Ignaz v mládí studoval vyšší náboženskou školu. Jeho snem bylo stát se rabínem, po ukončení studia se však záhy začal věnovat podnikání. Úspěšnou podnikatelskou kariéru Ignaze i jeho staršího bratra Jacoba jistě předurčil fakt, že již v dětství vydělávali své první peníze sběrem starých hadrů pro papírny v Jindřichově Hradci, aby finančně pomohli svým příbuzným. Bratři později založili vlastní sběrnu hadrů a od roku 1843 řídili provoz papírny v Červené Řečici. V roce 1860 se Ignaz rozhodl osamostatnit a prosperující červenořečickou papírnu přenechal bratrovi. Ignaz přesídlil do Českého Krumlova, kde 11. 4. 1861 koupil od Theodora Pachnera z Eggensdorfu plešiveckou papírnu, kterou kompletně zmodernizoval. Spiro zanechal výroby z méně dostupných starých hadrů a začal hledat nové suroviny. Již v roce 1843 vymyslel saský tkadlec Friedrich Gottlob Keller nový způsob výroby papíru, a to z obyčejné dřevěné drti. A tak Spiro roku 1867 koupil Pečkovský mlýn v nedalekém Větřní a přebudoval jej na brusírnu dřeva. Právě do Větřní později přenesl hlavní výrobu papíru. Tak byl položen základ pro budoucí nejvýznamnější podnik na výrobu papíru v rakousko-uherské monarchii. Spiro získal značný vliv na krumlovské radnici, i u knížete Schwarzenberga na zámku. Jako první předseda Židovské náboženské obce v Českém Krumlově prosadil výstavbu nového židovského hřbitova s obřadní síní a v Široké ulici č. p. 77 založil sirotčinec s židovskou modlitebnou. V roce 1893 nechal pro svoji rodinu postavit výstavní vilu na Plešivci. Necitlivě zrekonstruovaná budova dnes slouží jako sídlo Okresní správy sociálního zabezpečení. Jméno Spiro zůstane navždy spojeno se stavbou krumlovské synagogy. Právě Ignaz zřídil fond na výstavbu židovského chrámu. Projekt byl svěřen do rukou vídeňského architekta Victora Kafky, který navrhl i většinu obytných budov v Pečkovském mlýně. Stavby synagogy se však Ignaz již nedočkal. Zemřel 24. 10. 1894 a byl pohřben na židovském hřbitově v Českém Krumlově. Jeho manželkou se v roce 1852 stala Sophie Fischl, podle níž je pojmenována větřenská ulice Žofín (Sophiengrund). Měli početnou rodinu - pět synů a čtyři dcery. Ani po Spirově smrti, kdy papírenský podnik získal jeho syn Ludwig, neztratila jedna z nejmodernějších papíren na věhlasu. (Jan Palkovič)

Uvítáme Váš komentář k této fotografii





Do oblíbenýchNa celou obrazovku

Popis

skupina lidí,Gruppe von Menschen

Klíčová slova

portrét, porträt, skupina, gruppe, spiro

Informace

ID302_04_07_01_06_005_01_S2_0001
Rok vzniku1917-1920
Text na desce46462
Negativ č.46462
Transportní číslo25554
Postup2 želatinová deska negativ

Objednat fotografii

Případné úpravy jsou možné po vzájemné dohodě a za poplatek. Fotografie se dále přizpůsobují poměru stran papíru, čili se může stát, že fotografie bude oříznutá, ale nedeformovaná. Předpokládáme odeslání fotografie do 3 pracovních dní. Cena za fotografii je výši ve nákladů za vyhledání a zpracování.

Cena s DPH:145 Kč / ks

Počet: ks