V archivu fotografií Musea Fotoateliér Seidel je v současné době přibližně 150.000 fotografií. Tyto fotografie jsou zachyceny nejčastěji na skleněné desce, ale také na celuloidovém pásu, či plochém filmu. Část snímků je také v podobě papírových fotografií a pohlednic.
Z takového množství médií plyne i veliké množství formátů fotografií, tak jak byly v průběhu let zpracovány.
Museum Fotoateliér Seidel nabízí vytisknutí těchto fotografií na papíry standardních formátů - 13 x 18 cm, A4 (21 x 30 cm) a A3 (30 x 42 cm). Tyto tisky je možné nechat zarámovat do rámu s paspartou.
Bohužel rozdílné formáty a poměry stran jednotlivých fotografií mnohdy neodpovídají současnému normovanému standardu. Při našem zpracování musíme na tento fakt brát ohled a zároveň obraz co nejméně ochudit o obrazovou informaci.
Následující obrázky přibližují, jakým způsobem s archivními fotografiemi pracujeme.
Přebytečné, ale nezbytné informace
Na původních negativech je mnoho informací, které se na vytisknutou fotografii nedostanou. Tyto popisky v minulosti sloužily k vedení podrobné agendy o jednotlivých zakázkách.
Bylo to zejména číslo zakázky a jméno zákazníka. Tyto údaje se však ani na papírové fotografie v minulosti nedostaly. Zákazník dostal svůj portrét, čistou fotografii, bez nežádoucích rušivých elementů. Této zásady se držíme i my.
Portrétní fotografie
Máte-li doma fotografie po svých předcích, lze z nich často vyčíst zákaznické číslo. Většinou je na méně nápadném místě snímku, v jeho dolní polovině. Z tohoto čísla umíme vyhledat jméno objednatele, datum pořízení snímku, adresu, cenu a také datum fotografování. Máte-li zájem o digitální tisk tohoto snímku, je možné jej podle původního čísla znovu vyhledat. Lze také hledat podle příjmení.
Negativ
Na původním negativu jsou informace, které sloužily pro laboranty při vyvolávání fotografií a kterými se v součastnosti často řídíme i my při tisku.
Jde o ořezové značky a psané texty. Jsou to pro nás vodítka, jak fotografii zhotovit tak, aby portrét působil celistvým a nerušeným dojmem.
Značky samotné však neříkají, jak portrét zvětšit, či zmenšit a tak musíme brát do úvahy, jestli fotografii rámujeme, paspartujeme a na jaký formát papíru ji tiskneme. V neposlední řadě také bereme v úvahu pravidlo zlatého řezu.
Zjednodušený postup zpracování
U digitální podoby negativu je nejprve provedeno základní vyvážení bílé a černé barvy.
Dále je fotografie narovnána a nakonec vytisknuta.
Na přání je fotografii možno zarámovat do dřevěného rámu s paspartou.
Nestandardní formáty fotografií
Takovými fotografiemi, jsou myšleny snímky, jejichž formát se vymyká běžně používanému negativu. Z praktického hlediska k nim často řadíme i pohlednice.
Níže jsou fotografie s naznačeným možným výřezem formátu A4.
Fotografie je samozřejmě možné vytisknout i bez ořezu a tedy ztráty obrazové informace. Bohužel tyto fotografie pak nelze zarámovat do standardní pasparty. Nicméně se nebraníme jakémukoliv přání zákazníka a po domluvě jsme schopni zařídit i nestandardní formáty tisku vi rámování.
Tento negativ je sice na čtvercovém skle, ale fotografie samotná je obdélníková. Motiv lze dobře adjustovat.
Tento negativ je bohužel maskován.
V takovém případě je fotografie zpracována jako celý negativ, i s přiznáním okrajů a nebo ji lze vytisknout, jak naznačuje obrázek. Bohužel tato varianta ve finále nepůsobí příliš esteticky.
Staré pohlednice jsou samostatnou kapitolou a leckdy představují tvrdý oříšek.
Vždy musíme mít na paměti, že pohlednici existoval negativ, jehož je papírová podoba nekompletní obraz. A z tohoto se snažíme vytvořit další výřez, tedy na tisku opět chybí část obrazové informace.
Pokud máme v archivu originální negativ, pak se jej snažíme vyhledat a použít jej pro tisk.
Pakliže jej nemáme, je část obrazu oříznuta.
Vždy se však snažíme zachovat hlavní motiv fotografie netknutý.
Máte zájem o fotografie, ale potřebujete poradit?
V případě jakýchkoliv nejasností nás neváhejte kontaktovat.
Vaše dotazy rádi zodpovíme na e-mailu info@seidel.cz a nebo telefonu +420 736 503 871
Na badatelské dotazy odpovídá Ing. Petr Hudičák, kurátor Musea Fotoateliér Seidel a to na e-mailu hudicak@seidel.cz