DomůSeidel.czKomentářeZpracování fotografiíDe
Oblíbené |  Přihlášení0 položek | 0 Kč | Košík
 X 

Nápověda k vyhledávání fotografií ve Fotobance J. Seidela:

Do textového pole zapište slovo, několik slov, část věty, část slova.

Vyhledávání nerozlišuje malá a velká písmena.

Klikněte na tlačítko Vyhledat. Vyhledávač obsah textového pole vyhodnotí, prohledá oblast, nastavenou v rozbalovacím seznamu a zobrazí výsledky.

Při formulaci dotazů Vám pomáhá našeptávač. Funguje to tak, že během zadávání hledaného výrazu do vyhledávacího políčka Našeptávač hádá, co chcete napsat, a nabídne vám seznam příslušných slov nebo slovních spojení. Pokud navrhovaná slova nepotřebujete, jednoduše je ignorujte a pokračujte v psaní svého dotazu. Vyhledává tak efektivněji a pohodlněji, snižuje množství překlepů v dotazech a efektivně Vás navádí k žádanému výsledku hledání. Když například napíšete slovo "krumlov" do vyhledávacího políčka, našeptávač Vám nabídne seznam dalších slov a podobných slovních spojení, které databanka obsahuje jako například, "krumlovské náměstí", "krumlovská scéna".

Vyhýbejte se krátkým slovům. Příliš krátká slova jsou při hledání ignorována, vaše hledané výrazy by měly být nejméně třípísmenné.

Na kartě Detail při zobrazení hledané fotografie naleznete v nekonečném filmovém páse také snímky, které byly uloženy ve stejné krabičce a můžete tedy procházet další snímky stejným časem jako je pořídil sám fotograf. Symbol ">>" nebo "<<" Vám umožní pohybovat se krabičkou vpřed nebo vzad. Symbol ">>>>" nebo "<<<<" Vás přesune do následující nebo předchozí krabičky s fotografiemi.

Pro vytvoření vlastní malé fotobanky můžete použít funkci Oblíbené, kam si můžete ukládat Vaše vybrané fotografie, pokud v kterékoliv části fotobanky stisknete tlačítko Do oblíbených u fotografie, kterou si chcete uložit.

Komentář k fotografii je možné vložit na kartě Detail k jakékoliv fotografii. Takto vložený formulář pomůže všem uživatelům oživit neznámá místa, osoby či události. Za takto vložené komentáře jsme nesmírně rádi. Pokud by jste k Vašemu komentáři chtěli odpověď od kurátora této fotobanky, vepište svůj email do textového pole s textem Váš email pro odpověď a zmáčkněte tlačítko Odeslat komentář.

nápověda k vyhledávání

Zpracování fotografií z fotobanky Musea Fotoateliér Seidel

V archivu fotografií Musea Fotoateliér Seidel je v současné době přibližně 150.000 fotografií. Tyto fotografie jsou zachyceny nejčastěji na skleněné desce, ale také na celuloidovém pásu, či plochém filmu. Část snímků je také v podobě papírových fotografií a pohlednic.
Z takového množství médií plyne i veliké množství formátů fotografií, tak jak byly v průběhu let zpracovány.
Museum Fotoateliér Seidel nabízí vytisknutí těchto fotografií na papíry standardních formátů - 13 x 18 cm, A4 (21 x 30 cm) a A3 (30 x 42 cm). Tyto tisky je možné nechat zarámovat do rámu s paspartou.
Bohužel rozdílné formáty a poměry stran jednotlivých fotografií mnohdy neodpovídají současnému normovanému standardu. Při našem zpracování musíme na tento fakt brát ohled a zároveň obraz co nejméně ochudit o obrazovou informaci.
Následující obrázky přibližují, jakým způsobem s archivními fotografiemi pracujeme.



Přebytečné, ale nezbytné informace

Na původních negativech je mnoho informací, které se na vytisknutou fotografii nedostanou. Tyto popisky v minulosti sloužily k vedení podrobné agendy o jednotlivých zakázkách.
Bylo to zejména číslo zakázky a jméno zákazníka. Tyto údaje se však ani na papírové fotografie v minulosti nedostaly. Zákazník dostal svůj portrét, čistou fotografii, bez nežádoucích rušivých elementů. Této zásady se držíme i my.



Portrétní fotografie

Máte-li doma fotografie po svých předcích, lze z nich často vyčíst zákaznické číslo. Většinou je na méně nápadném místě snímku, v jeho dolní polovině. Z tohoto čísla umíme vyhledat jméno objednatele, datum pořízení snímku, adresu, cenu a také datum fotografování. Máte-li zájem o digitální tisk tohoto snímku, je možné jej podle původního čísla znovu vyhledat. Lze také hledat podle příjmení.

Negativ

Na původním negativu jsou informace, které sloužily pro laboranty při vyvolávání fotografií a kterými se v součastnosti často řídíme i my při tisku.
Jde o ořezové značky a psané texty. Jsou to pro nás vodítka, jak fotografii zhotovit tak, aby portrét působil celistvým a nerušeným dojmem.
Značky samotné však neříkají, jak portrét zvětšit, či zmenšit a tak musíme brát do úvahy, jestli fotografii rámujeme, paspartujeme a na jaký formát papíru ji tiskneme. V neposlední řadě také bereme v úvahu pravidlo zlatého řezu.



Zjednodušený postup zpracování

U digitální podoby negativu je nejprve provedeno základní vyvážení bílé a černé barvy.

Dále je fotografie narovnána a nakonec vytisknuta.

Na přání je fotografii možno zarámovat do dřevěného rámu s paspartou.



Nestandardní formáty fotografií

Takovými fotografiemi, jsou myšleny snímky, jejichž formát se vymyká běžně používanému negativu. Z praktického hlediska k nim často řadíme i pohlednice.
Níže jsou fotografie s naznačeným možným výřezem formátu A4.
Fotografie je samozřejmě možné vytisknout i bez ořezu a tedy ztráty obrazové informace. Bohužel tyto fotografie pak nelze zarámovat do standardní pasparty. Nicméně se nebraníme jakémukoliv přání zákazníka a po domluvě jsme schopni zařídit i nestandardní formáty tisku vi rámování.



Tento negativ je sice na čtvercovém skle, ale fotografie samotná je obdélníková. Motiv lze dobře adjustovat.




Tento negativ je bohužel maskován.
V takovém případě je fotografie zpracována jako celý negativ, i s přiznáním okrajů a nebo ji lze vytisknout, jak naznačuje obrázek. Bohužel tato varianta ve finále nepůsobí příliš esteticky.




Staré pohlednice jsou samostatnou kapitolou a leckdy představují tvrdý oříšek.
Vždy musíme mít na paměti, že pohlednici existoval negativ, jehož je papírová podoba nekompletní obraz. A z tohoto se snažíme vytvořit další výřez, tedy na tisku opět chybí část obrazové informace.
Pokud máme v archivu originální negativ, pak se jej snažíme vyhledat a použít jej pro tisk.
Pakliže jej nemáme, je část obrazu oříznuta.
Vždy se však snažíme zachovat hlavní motiv fotografie netknutý.


Máte zájem o fotografie, ale potřebujete poradit?

V případě jakýchkoliv nejasností nás neváhejte kontaktovat.
Vaše dotazy rádi zodpovíme na e-mailu info@seidel.cz a nebo telefonu +420 736 503 871
Na badatelské dotazy odpovídá Ing. Petr Hudičák, kurátor Musea Fotoateliér Seidel a to na e-mailu hudicak@seidel.cz