DomůSeidel.czKomentářeZpracování fotografiíDe
Oblíbené |  Přihlášení0 položek | 0 Kč | Košík
 X 

Nápověda k vyhledávání fotografií ve Fotobance J. Seidela:

Do textového pole zapište slovo, několik slov, část věty, část slova.

Vyhledávání nerozlišuje malá a velká písmena.

Klikněte na tlačítko Vyhledat. Vyhledávač obsah textového pole vyhodnotí, prohledá oblast, nastavenou v rozbalovacím seznamu a zobrazí výsledky.

Při formulaci dotazů Vám pomáhá našeptávač. Funguje to tak, že během zadávání hledaného výrazu do vyhledávacího políčka Našeptávač hádá, co chcete napsat, a nabídne vám seznam příslušných slov nebo slovních spojení. Pokud navrhovaná slova nepotřebujete, jednoduše je ignorujte a pokračujte v psaní svého dotazu. Vyhledává tak efektivněji a pohodlněji, snižuje množství překlepů v dotazech a efektivně Vás navádí k žádanému výsledku hledání. Když například napíšete slovo "krumlov" do vyhledávacího políčka, našeptávač Vám nabídne seznam dalších slov a podobných slovních spojení, které databanka obsahuje jako například, "krumlovské náměstí", "krumlovská scéna".

Vyhýbejte se krátkým slovům. Příliš krátká slova jsou při hledání ignorována, vaše hledané výrazy by měly být nejméně třípísmenné.

Na kartě Detail při zobrazení hledané fotografie naleznete v nekonečném filmovém páse také snímky, které byly uloženy ve stejné krabičce a můžete tedy procházet další snímky stejným časem jako je pořídil sám fotograf. Symbol ">>" nebo "<<" Vám umožní pohybovat se krabičkou vpřed nebo vzad. Symbol ">>>>" nebo "<<<<" Vás přesune do následující nebo předchozí krabičky s fotografiemi.

Pro vytvoření vlastní malé fotobanky můžete použít funkci Oblíbené, kam si můžete ukládat Vaše vybrané fotografie, pokud v kterékoliv části fotobanky stisknete tlačítko Do oblíbených u fotografie, kterou si chcete uložit.

Komentář k fotografii je možné vložit na kartě Detail k jakékoliv fotografii. Takto vložený formulář pomůže všem uživatelům oživit neznámá místa, osoby či události. Za takto vložené komentáře jsme nesmírně rádi. Pokud by jste k Vašemu komentáři chtěli odpověď od kurátora této fotobanky, vepište svůj email do textového pole s textem Váš email pro odpověď a zmáčkněte tlačítko Odeslat komentář.

nápověda k vyhledávání

09. 08. 2019

Dvořákovi Zlatá Koruna

09. 08. 2019

Věra Dvořáková

09. 08. 2019

Hořický kameník Jordan Wiltschko (1859-1922) byl velice váženým hořickým občanem. Narodil se 4. prosince 1859 Johannu Wiltschkovi z Hořic č. p. 11 a jeho ženě Theresii, rozené Hossingerové, ze Skalné č. p. 5. Kamenický rod Hossingerů ze Skalné se v širokém okolí proslavil nejen výrobou božích muk, ale především stavbou soustavy sedmi propojených kašen na hořickém náměstí. Toto obdivuhodné dílo vznikalo po celou druhou polovinu 19. století a z velké části je dílem kamenického mistra Wenzela Hossingera. Jordan již od mládí v lomech svého strýce pracoval, proto po Hossingerově skonu v roce 1895 zdědil ložiska žuly ve Skalném a Záhliní. Ve volném čase se Jordan s oblibou věnoval ochotnickému divadlu. Už v roce 1887, při posledních představeních Gröllheslových pašijových her, hrál roli Krista. Této roli zůstal věrný i po vzniku velkých pašijí. Roli Krista představoval v pašijových sezónách 1893, 1894, 1895, 1896, 1897, 1898, 1903, 1908 a 1912, tedy dohromady 25 let. V létě 1897 americká filmová společnost natáčela hořické pašijové hry. Jedná se o první film, který byl realizován na našem území. Jordan Wiltschko v něm ztvárnil hlavní roli. Dne 18. listopadu 1890 Jordan Wiltschko uzavřel sňatek s o devět let mladší Annou Faschingbauerovou, dcerou hořického krejčího Johanna Faschingbauera. Z manželství vzešlo celkem osm dětí. Nejstarší syn Johann spatřil světlo světa 28. června 1892 v Hořicích na Šumavě č. p. 45, většina jeho mladších sourozenců se už narodila v rodinném sídle Wiesenbauer č. p. 98 na okraji Hořic. Johann se hořických pašijových her zúčastnil poprvé jako jedenáctiletý v roce 1903, kdy mu byla přidělena role Izáka. Během sezóny roku 1908 pak jako šestnáctiletý hrál roli Ábela. V letech 1930-1936 pak představoval roli Krista. Dne 9. listopadu 1915 se Johann Wiltschko oženil s Hedwig Hammerlindlovou z Hořic č. p. 51. Podle hořické matriky z manželství vzešli dva synové – Walter a Franz, kteří se v dospělosti rovněž věnovali kamenickému řemeslu. Jordan Wiltschko zemřel v roce 1922 a byl pochován na hořickém hřbitově. (Jan Palkovič)

08. 08. 2019

St. Wolfgang im Salzkammergut

08. 08. 2019

St. Wolfgang im Salzkammergut