DomůSeidel.czKomentářeZpracování fotografiíDe
Oblíbené |  Přihlášení0 položek | 0 Kč | Košík
 X 

Nápověda k vyhledávání fotografií ve Fotobance J. Seidela:

Do textového pole zapište slovo, několik slov, část věty, část slova.

Vyhledávání nerozlišuje malá a velká písmena.

Klikněte na tlačítko Vyhledat. Vyhledávač obsah textového pole vyhodnotí, prohledá oblast, nastavenou v rozbalovacím seznamu a zobrazí výsledky.

Při formulaci dotazů Vám pomáhá našeptávač. Funguje to tak, že během zadávání hledaného výrazu do vyhledávacího políčka Našeptávač hádá, co chcete napsat, a nabídne vám seznam příslušných slov nebo slovních spojení. Pokud navrhovaná slova nepotřebujete, jednoduše je ignorujte a pokračujte v psaní svého dotazu. Vyhledává tak efektivněji a pohodlněji, snižuje množství překlepů v dotazech a efektivně Vás navádí k žádanému výsledku hledání. Když například napíšete slovo "krumlov" do vyhledávacího políčka, našeptávač Vám nabídne seznam dalších slov a podobných slovních spojení, které databanka obsahuje jako například, "krumlovské náměstí", "krumlovská scéna".

Vyhýbejte se krátkým slovům. Příliš krátká slova jsou při hledání ignorována, vaše hledané výrazy by měly být nejméně třípísmenné.

Na kartě Detail při zobrazení hledané fotografie naleznete v nekonečném filmovém páse také snímky, které byly uloženy ve stejné krabičce a můžete tedy procházet další snímky stejným časem jako je pořídil sám fotograf. Symbol ">>" nebo "<<" Vám umožní pohybovat se krabičkou vpřed nebo vzad. Symbol ">>>>" nebo "<<<<" Vás přesune do následující nebo předchozí krabičky s fotografiemi.

Pro vytvoření vlastní malé fotobanky můžete použít funkci Oblíbené, kam si můžete ukládat Vaše vybrané fotografie, pokud v kterékoliv části fotobanky stisknete tlačítko Do oblíbených u fotografie, kterou si chcete uložit.

Komentář k fotografii je možné vložit na kartě Detail k jakékoliv fotografii. Takto vložený formulář pomůže všem uživatelům oživit neznámá místa, osoby či události. Za takto vložené komentáře jsme nesmírně rádi. Pokud by jste k Vašemu komentáři chtěli odpověď od kurátora této fotobanky, vepište svůj email do textového pole s textem Váš email pro odpověď a zmáčkněte tlačítko Odeslat komentář.

nápověda k vyhledávání

06. 08. 2023

soustružník dřeva s rodinou

06. 08. 2023

Stavba (oprava) jezu ve Větřní, vorová propust je starší, má odřené boky od pramenů vorů. Tesaři a stavitelé jezu zřejmě dokončují dřevěnou konstrukci koruny jezu. Po zhotovení rámu koruny přijde na řadu opět ,,jehlování vnitřních pilot rámu jezu, zához kamením a dusání jílovitých hmot. Beranidla jsou připravena po stranách jezu. Na koruně mohla po dokončení prací být vyzdívka z kamenů, nebo jez zabednili fošnami. Jako poslední nastane rozebrání vodotěsné stěny, která stojí pár metrů proti proudu řeky od tělesa jezu. Jsou na ní položené fošny.

06. 08. 2023

Tesaři při ,,vazbě roubeného domu v Borové Ladě. V popředí vlevo muž stojící s lopatou zřejmě také tesař nebo stavebník a jeho žena, která přinesla svačinu. Tesané trámy v pozadí leží na podezdívce. Stojící muž s libelou má v ruce kružítko pro opsání spojů trámů aby na sebe přesně dosedly. Ty pak tesaři opracovali podle opsání. V popředí je hráň zřejmě jedlového dřeva dvoustraně opracovaného, připraveného pro roubení. Dřevo je nejspíš opracováno pilou a řez byl vedený středem kmene. Za mužem stojícím s libelou a kružítkem je spodní hrana trámu s ,,řasením, které vzniká při pořezu dřeva(ručním nebo strojním) hrubou pilou pro podélný řez. Dřevo není při hraně oloupáno pro vyšlehnutí linie šnůrou namočenou v barvě, podle které by tesaři vedli rovinu při tesání. Tesaři mohli ovšem dřevo dělit podélným rozštípnutím celého kmene, a poté líc trámu dotesat. To by dokládalo vytržení vláken u kolene muže držícího širočinu ..

06. 08. 2023

Maria Vondrášková a Johann Hugo Schmidt

06. 08. 2023

Řemeslníci dřevozpracujících oborů. Zleva : bednář, truhlář s rámovou pilou, řezbář s dlátem před ním je busta člověka. Sedící postava je asi také truhlář na stole si položil hoblík macek (štospan). Vedle stojí tesař v zástěře s hrubovací tesařskou sekerou hlavatkou, vedle něho stojí tesař s rozpracovaným loukoťovým kolem, který kolo ovšem nedělal. Sedící postava je kolář, který dělal to kolo, protože má zástěru a jeho ruce vypadají fyzicky slabší. Navíc není opálený jako již zmíněný člověk- tesař. U zdi stojí opřený nástroj, zřejmě sapina, ale tu tesaři většinou nepoužívají. Sapina se používá pro snazší manipulaci s kládami.