Stavba (oprava) jezu ve Větřní, vorová propust je starší, má odřené boky od pramenů vorů. Tesaři a stavitelé jezu zřejmě dokončují dřevěnou konstrukci koruny jezu. Po zhotovení rámu koruny přijde na řadu opět ,,jehlování vnitřních pilot rámu jezu, zához kamením a dusání jílovitých hmot. Beranidla jsou připravena po stranách jezu. Na koruně mohla po dokončení prací být vyzdívka z kamenů, nebo jez zabednili fošnami. Jako poslední nastane rozebrání vodotěsné stěny, která stojí pár metrů proti proudu řeky od tělesa jezu. Jsou na ní položené fošny.
Tesaři při ,,vazbě roubeného domu v Borové Ladě. V popředí vlevo muž stojící s lopatou zřejmě také tesař nebo stavebník a jeho žena, která přinesla svačinu. Tesané trámy v pozadí leží na podezdívce. Stojící muž s libelou má v ruce kružítko pro opsání spojů trámů aby na sebe přesně dosedly. Ty pak tesaři opracovali podle opsání. V popředí je hráň zřejmě jedlového dřeva dvoustraně opracovaného, připraveného pro roubení. Dřevo je nejspíš opracováno pilou a řez byl vedený středem kmene. Za mužem stojícím s libelou a kružítkem je spodní hrana trámu s ,,řasením, které vzniká při pořezu dřeva(ručním nebo strojním) hrubou pilou pro podélný řez. Dřevo není při hraně oloupáno pro vyšlehnutí linie šnůrou namočenou v barvě, podle které by tesaři vedli rovinu při tesání. Tesaři mohli ovšem dřevo dělit podélným rozštípnutím celého kmene, a poté líc trámu dotesat. To by dokládalo vytržení vláken u kolene muže držícího širočinu ..
lesní dělníci(dřevorubci) nářadí: sekery, sapiny, pily břichatky, ,,ryčky na odkornění pokácených kmenů stromů, kotlík na přípravu pokrmu.